Materiál pouzitý na exteriér a interiér

Sauna je asi opravdu světoznámé slovo, ale z čeho je vlastně obvykle postavena její konstrukce? Z jakých materiálů jsou postaveny interiér a exteriér?

Věděli jste například, že na stavbu moderních saun se nemusí vůbec používat dřevo, tedy alespoň ne prakticky ze sta procent jako za středověkých časů? Můžeme totiž zčásti využít i sklo nebo hliník, rázem je pak zaděláno na opravdu zajímavou stavbu, kterou budou všichni její návštěvníci hlasitě obdivovat.

Jaká dřeva jsou nejlepší?

Ta nejlepší dřeva k výstavbě sauny bohužel nebudou ta naše tuzemská. Pro skutečně vysoce kvalitní dřeviny si musíme zajet do jiných zemí, nebo si spíše počkat, až se sem v rámci vývozu Kanady, Ruska nebo arabských či afrických zemí dostanou samy. Jde například o červený cedr, africkou vrbu, severský smrk (který je v současné době nejoblíbenější) či kanadská borovice. A nemusíte se bát, takovéto druhy dřeva vydrží bez zubu času nebo hlodání červotočů klidně i dvě lidské generace, často ještě mnohem déle. Kromě jiného - krásně voní, takže až budete podstupovat saunovou proceduru, ocitnete se v zajetí nádherné přírodní vůně a nebude se vám chtít ze sauny odejít! Mimo to mají navíc obvykle i skvělé termoizolační vlastnosti a dokonce i během saunování na dotek nepálí. Takže s nimi určitě můžeme obložit zejména vnitřní stěny a použít je i na výrobu jednotlivých lavic naší sauny.

Samozřejmě můžete použít i "typicky české" dřeviny, tehdy bude ale kvalita o něco nižší než třeba u proslulé africké vrby. Nižší ale bude i výsledná cena sauny, takže se takovýto postup hodí hlavně tehdy, pokud máte spíše hluboko do kapsy.

A jaké "české" dřeviny se používají na stavbu sauny? Obvykle jsou to topol, jasan nebo třešeň, poměrně dobrý výkon cena x kvalita má i osika, která se hodí jak pro interiér, tak i pro exteriér naší sauny.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012